8 Najpiękniejszych miejsc na grudzień!

  Przedstawiam subiektywne zestawienie najpiękniejszych miejsc do zwiedzania w grudniu. Na krótkie i dłuższe wypady. W tych miejscach świąteczna atmosfera udzieli się wszystkim!

   Grudniowe city breaki

  Warszawa

  Wiem, że stolica może nie wszystkim kojarzy się najlepiej. Raczej postrzega się ją jako mekkę karierowiczów i matecznik szalonych kierowców 😉 Ale gwarantuję wam, że w święta będziecie oczarowani Warszawą! Stołeczny Ratusz zadbał o oprawę bożonarodzeniową i w 2016 roku zawiesił 2 razy więcej lampek, niż w roku ubiełgym! Efekt jest spektrakularny. Dodatkowo w kilku miejscach miasta, m.in. na Stadionie Narodowym, pod Pałacem Kultury oraz na Rynku Starego Miasta są dostepne lodowiska! A po łyżwach można zakosztować grzańca z małego jarmarczku świątecznego (tylko uwaga na ceny, bo są iście warszawskie 😉 ).

  Mikołaj w Warszawie 🙂

  Nowy Świat, Warszawa

  Wejherowo

  No dobra, wiem, że zaskoczyłąm wszystkich! Wejherowo, internetowe pośmiewsko całej Polski, znalazło się na liście najfajniejszych miejsc na grudzień? Tak! I to jedno z moich ulubionych miejsc! Kameralne, pięknie przyzdobione, z małą ilościa turystów i stosunkowo niskimi cenami. To wspaniałe miejsce na odpoczynek od przedświatecznej gorączki. W 2016 roku Jarmark Bożonarodzeniowy zaczyna się 14 grudnia, więc jeśli jeszcze nie byłeś w Wejherowie, to nie dość, że zakosztujesz wspaniałej, świątecznej atmosfery, to jeszcze przekonasz się, że wejherowskie stereotypy to bujda! A gdyby ktoś chciał się ogrzać, w kawiarni Wenta na Rynku można zakosztować przepysznej gorącej czekoady z wiśniami. 🙂

  Ratusz w Wejherowie.

  Wejherowski Rynek.

   Jarmarki Świąteczne

  Wrocław

  CNN właśnie opublikował zestawienie najpiękniejszych jarmarków świątecznych na świecie. Jest wśród nich jeden z Polski. Ten krakowski! Ale moim zdaniem bardziej bajkowy i klimatyczny jest jarmark wrocławski. Niesamowity wystrój przypomina wioskę Świętego Mikołaja. Tutaj każdy może znowu poczuć się jak dziecko oczekujące świątecznych prezentów. Tylko nie przesadzajcie z grzanym winem, szczególnie jeśli potem planujecie przejażdżkę ekspresem polarnym! 😉

  Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy

  Wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Starego Miasta

  Wiedeń

  Wiedeński Jarmark Świąteczny jest jednym z największych na Starym Kontynencie. W wielu zakątkach miasta można napotkać małe bazarki świąteczne i dekoracje. Władze miasta dbają o utrzymanie wizerunku świątecznej stolicy Europy. I to działa! Na jarmark ściąga średnio ponad 2,5 mln turystów.

  Jarmark Bożonarodzeniowy koło wiedeńskiego Ratusza, Image credit: franks-travelbox.com.

  Image credit: franks-travelbox.com.

  Gwarancja śniegu

  Zakopane

  Jarmark jarmarkiem, ale w tej części świata święta kojarzą się przede wszystkim z białym puchem! Ostatnio jednak pogoda nas nie rozpieszcza i śnieg w grudniu to rarytas. Ale nawet w Polsce można go szukać z dużym prawdopodobieństwem sukcesu. Polecam Zakopane. Nawet jeżeli samo miasto jeszcze nie zostało – nomen omen – zakopane, to w górach – na Kasprowym, czy nad Morskim Okiem, śnieg zawsze znajdziecie (nie biorę odpowiedzialności za anomalia pogodowe 😀 ).

  fot. shutterstock.com.

  Tatry – droga na Morskie Oko, fot. shutterstock.com.

  Grenlandia

  Kierunek drogi, mało uczęszczany i raczej na dłuższą podróż. Ale nawet w przypadku Grenlandii można trafić okazyjne loty i lecieć poobcować z dzika naturą. Białego puchu na pewno nie zabraknie, a baśniowo kolorowa, nordycka zabudowa na pewno obudzi w nas wspomnienie świątecznej wioski Mikołaja. Dodatkowym atutem, będzie duże prawdopodobieństwo upolowania zorzy polarnej. 😉

  Grenlandia – autonomiczne terytorium zależne Danii , image credit: earthobservatory.nasa.gov.

  Zorza polarna na Grenlandii, image credit: nordicvisitor.com.

  Świąteczna atmosfera przez cały rok

  Heidelberg

  Jeżeli tęsknisz za świętami już latem, to jedź do Heidelberga! Nie dość, że samo miasto jest baśniowe (w końcu to stolica niemieckiego romantyzmu), to w dodatku znajduje się tutaj największy na świecie sklep świąteczny. Można po nim chodzić godzinami i wyszukiwać najróżniejsze świąteczne ozdoby i dekoracje oraz podziwiać wspaniałe choinki bożonarodzeniowe. Ceny może nie są niskie, ale pamiątka w postaci bombki–zegarka z kukułką (z których słynie Heidelberg) jest bezcenna. Byłam tu w lipcu i w magiczny sposób przeniosłam się w przedświąteczną atmosferę grudnia. Polecam nostalgikom!

  Całoroczny sklep świąteczny w Heidelbergu, Niemcy.

  Ten sam sklep w Heidelbergu… 🙂

   

  Rovaniemi

  Myślisz, że Mikołaj z Rudolfem urzędują w Rovaniemi tylko zimą? Nic bardziej mylnego! Można ich odwiedzać w fińskiej wiosce przez cały rok. Na grzecznych turystów czekają tutaj liczne atrakcje, jak na przykład spotkanie z Mikołajem (które może być śledzone na żywo w Internecie przez bliskich i znajomych) lub przejażdżka psim zaprzęgiem oraz spotkanie z przedstawicielami lokalnej ludności- Samów.

  Mikołaj jadący psim zaprzęgiem w Rovaniemi, Finlandia, image credit: lapland.nordicvisitor.com.

  Wioska św. Mikołaja w Rovaniemi, Finlandia.

  Brak komentarzy

  Skomentuj

  Twój adres email nie zostanie opublikowany