Fuerteventura vs Teneryfa

Wyspy Kanaryjskie to od kilku lat najczęściej wybierany przez Polaków kierunek wycieczkowy. Wiele osób zastanawia się czy wybrać tańszą i mniej obleganą Fuerteventurę, czy może lepiej udać się na ekskluzywne wakacje na Teneryfie.

Poniżej przedstawiam zestawienie, które zdecydowanie ułatwi wam decyzję i pozwoli odpowiednio wybrać kierunek wymarzonych wakacji.

Plaże

Fuerteventura: W tej konkurencji nie ma sobie równych. Dość powiedzieć, że Fuerta jest nazywana plażą Wysp Kanaryjskich. Kilometry białych, piaszczystych plaż z turkusową wodą ciągną się wzdłuż całego wybrzeża wyspy. Dodatkowo znajdziemy tu kilka wspaniałych plaż wulkanicznych, z czego najbardziej imponująca jest plaża w Ajuy, gdzie czarny piasek graniczy bezpośrednio z niesamowicie błękitna wodą. Koniecznie trzeba też odwiedzić majestatyczną plażę Cofete, nieco odizolowaną i prawie zupełnie bezludną. Właściwie którąkolwiek część wyspy wybierzecie, zawsze w pobliżu będzie przepiękna plaża.

Coralejo, Fuerteventura

Corralejo, Fuerteventura

Sprawdź gdzie znajdziesz najpiękniejsze Plaże Fuerteventury!

Teneryfa: Jeżeli uwielbiacie rajskie plaże, to Teneryfa was rozczaruje. Co prawda sztucznie utworzono tu kilka piaszczystych, białych plaż. Najładniejsza z nich to Las Teresitas na wschodnim krańcu wyspy. Nadal jednak nie umywają się one do tych na Fuercie. Mimo wszystko wzdłuż całego wybrzeża znajdziemy plaże wulkaniczne z czarnym piaskiem, który w słońcu mieni się na złoto. Najładniejsza z nich to Playa de la Arena w Puerto de Santiago. Ponadto na południu Teneryfy znajdziemy urokliwą plażę w Medano, którą upodobali sobie amatorzy sportów wodnych.

Playa de Las Teresitas

Playa de Las Teresitas

Sprawdź gdzie znajdziesz najpiękniejsze Plaże Teneryfy!

Pogoda

Fuerteventura: Mimo że obie wyspy dzieli jedynie około 200 km, to pogoda na nich zdecydowanie się różni. W skrócie, na Fuercie prawie zawsze wieją silne wiatry, a deszcz pada średnio 4 dni w roku, co powoduje, że wyspa przypomina pustynię bez rzek i zieleni. Klimat jest bardzo suchy i ciepły. Zdarza się, że docierają tu burze piaskowe znad Sahary. Na wyspie nie wyróżnia się stref klimatycznych, a zatem pogoda w każdej części wyspy powinna być podobna.

Teneryfa: W przeciwieństwie do Fuerty, na Teneryfie możemy wyróżnić strefy klimatyczne. Pasmo wulkaniczne rozdziela wyspę na dwie części powodując, że na południu klimat jest suchy i ciepły z niską roczną sumą opadów, a im dalej na południe, tym bardziej pustynne rejony. Natomiast północ wyspy jest nieco chłodniejsza, zdecydowanie bardziej pochmurna i deszczowa, ale przy tym niezwykle zielona. Warto o tym pamiętać szczególnie jeśli udajemy się na Teneryfę w okresie zimowym, kiedy to na północy wyspy rzeczywiście jest odczuwalnie zimniej i bardziej wilgotno. Jeżeli biuro podróży oferuje atrakcyjną cenę na wycieczkę zimą, to można być niemal pewnym, że chodzi o hotel na północy wyspy.

Ceny

Fuerteventura: Jest tutaj naprawdę tanio. Począwszy od hoteli, a kończąc na pamiątkach i piwie, wszystko jest tańsze niż na Teneryfie. Powodem jest przede wszystkim ilość odwiedzających turystów. Teneryfa to od wielu lat najbardziej popularna z Wysp Kanaryjskich, a zatem ceny są też odpowiednio wysokie. Na Fuercie w sklepach Mercadona często znajdziemy produkty spożywcze tańsze niż w Polsce. Podobnie jest z paliwem. Jedyna rzecz, która wydaje się być droższa na Fuercie, to wynajęcie samochodu oraz komunikacja publiczna.

Renault clio na Fuercie

Renault clio na Fuercie, koszt: 35 euro za dzień

Teneryfa: Jest drożej niż na Fuercie, ale nie są to kolosalne różnice. Najwięcej przepłacimy wybierając hotel. Ceny noclegów są znacznie wyższe. Poza tym restauracje, sklepy z pamiątkami czy sporty wodne także będą nas sporo kosztować. Natomiast z pewnością zaoszczędzimy na komunikacji. Ceny w sklepach spożywczych w kurortach są niewiele wyższe niż na Fuercie.

VW New Beetle

VW New Beetle na Teneryfie, koszt: 55 euro za dzień

Odpoczynek

Fuerteventura: Jeżeli chcesz odpocząć od zgiełku i ludzi, to Fuerta będzie dla Ciebie rajską wyspą. Właściwie na każdym kroku znajdziemy odizolowane, ciche i spokojne miejsca. Kurorty są mniej zatłoczone, a miasta malutkie w porównaniu z turystycznymi molochami Teneryfy, takimi jak Las Americas czy Los Cristianos. Oczywiście zawsze znajdziemy wolne miejsca na plaży, a jeśli dobrze się ulokujemy, to nie zobaczymy ani jednej osoby przez cały dzień. Na drogach także jest mniej tłoczno.

Ajuy, Fuerteventura

Ajuy, Fuerteventura

Teneryfa: Odwiedza ją około 5 mln turystów rocznie. O każdej porze roku hotele mają pełne obłożenie. Deficyt plaż powoduje, że często panuje na nich tłok (oczywiście to zjawisko nie przybiera aż tak dramatycznej skali jak np. we Władysławowie). Jeżeli jednak preferujecie odpoczynek połączony z dobrą zabawą, lubicie wieczorami wyjść na imprezę czy do pubu, to zdecydowanie powinniście wybrać Teneryfę, która ma bogate zaplecze rozrywkowe.

El Medano, Teneryfa

El Medano, Teneryfa

Widoki

Fuerteventura: Krajobrazy rodem z księżyca. Pustynne i pozbawione roślinności ogromne, niezabudowane przestrzenie, nad którymi górują stożki wygasłych wulkanów. Na południu wyspy jest dość wysokie pasmo górskie z najwyższym szczytem Pico de la Zarza, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na ocean. Przepiękne widoki oferuje też wspomniana wcześniej plaża Cofete, która jest zamknięta pomiędzy wodami Atlantyku, a 800-metrowym klifem. Poza tym oko można nacieszyć wspaniałymi, białymi plażami.

Cofete, Fuerteventura

Cofete, Fuerteventura

Teneryfa: Dużo bardziej urozmaicony krajobraz. Począwszy od zielonych Gór Anaga na północnym-wschodzie, poprzez nieziemski Park Narodowy Teide, a kończąc na przepięknych skalistych klifach Los Gigantes. Dla każdego coś dobrego. Teneryfa to raj dla fotografów i miłośników pieszych wędrówek. Najmniej spektakularne widoki czekają na nas w kurortach zlokalizowanych wzdłuż zachodniego wybrzeża. Dlatego warto wyjść z hotelu i wybrać się na wycieczkę objazdową po wyspie.

Góry Anaga, Teneryfa

Góry Anaga, Teneryfa

Hotele

Fuerteventura: Baza noclegowa jest dość spora, ale nadal skromna w porównaniu do Teneryfy. Znajdziemy tu zarówno luksusowe hotele z polami golfowymi, jak i tańsze hoteliki dla mniej wymagających. Standard jednych i drugich jest dość dobry. Warto też pamiętać, że Fuerta jest właśnie na turystycznej fali wznoszącej, więc powstaje tu wiele nowych hoteli, co może być zaletą dla tych, którzy cenią sobie nowe, czyste wnętrza. Należy też pamiętać, że jeżeli szukamy dobrego hotelu, to na pewno na Fuercie znajdziemy go w znacznie niższej cenie niż na Teneryfie.

Hotel Riu Palace Tres Islas, Corralejo, Fuerteventura

Hotel Riu Palace Tres Islas, Corralejo, Fuerteventura

Teneryfa: Hoteli jest tutaj bez liku. Problemy są dwa: baza noclegowa często jest przestarzała, a ceny są wygórowane. Ponadto hotele są wypełnione po brzegi o każdej porze roku. Zatem jeśli stawiamy na wypoczynek oparty o to co oferuje nam hotel, to lepiej wybrać się na Fuertę, gdzie stosunek ceny do jakości jest znacznie lepszy.

Hotele w Puerto de Santiago, Teneryfa

Hotele w Puerto de Santiago, Teneryfa

Komunikacja

Fuerteventura: Komunikacja publiczna jest dość droga i nie dociera wszędzie tam gdzie byśmy chcieli. Zdecydowanie najlepszym środkiem transportu po wyspie jest samochód, który daje nam całkowitą niezależność. Plusem są także dobrze utrzymane, bezpieczne drogi. Nawet niedzielny kierowca nie powinien się obawiać jeżdżenia po wyspie. Dla tych lubiących adrenalinę najbardziej ekscytujące będą drogi w Parque Rural de Betancuria i szutrowa trasa na plażę Cofete.

Droga na Cofete, Fuerteventura

Droga na Cofete, Fuerteventura

Teneryfa: Ma świetnie rozwiniętą komunikację publiczną, którą dojedziemy niemal wszędzie i to w przystępnej cenie. Jeśli jednak chcemy docierać w odosobnione miejsca, a przy tym cieszyć się niezależnością, to polecam wypożyczenie samochodu, które jest tutaj stosunkowo tanie. Problemem mogą być jedynie drogi. Na Teneryfie mamy do czynienia z autostradami oraz z krętymi, wąskimi drogami górskimi. Drogi szybkiego ruchu są bez zarzutu, natomiast te górskie to piekło dla kierowców z małym doświadczeniem. Sama byłam świadkiem dachowania na jednej z takich dróg. Jeżeli nie czujecie się pewnie za kierownicą to zdecydowanie nie powinniście się zapuszczać w rejony gór Anaga oraz w okolice wioski Masca w północno-zachodniej części wyspy.

Park Narodowy Teide o zachodzie słońca

Park Narodowy Teide o zachodzie słońca. Jedyny odcinek prostej drogi na całej wyspie 😉

Aktywny wypoczynek

Fuerteventura: To idealne miejsce dla fanów kite’a i windsurfingu. Wiatr nigdy nie ustępuje. Wiele osób wybiera Fuertę, jako obóz przygotowawczy przez startami w triathlonach. Poza tym zawsze można wybrać się na piesze wędrówki w góry. Szlaki trekkingowe znajdziemy na całej wyspie. Moim zdaniem najbardziej interesujące, a jednocześnie niezbyt wymagające są te w Parque Ruarl de Bentacuria oraz trasa na szczyt Pico de la Zarza. Dodatkową atrakcją będzie na pewno nocne oglądanie nieba. Fuerta to jedno z najmniej zanieczyszczonych światłem miejsc w Europie, co czyni ją idealnym miejscem do obserwacji astronomicznych.

Pico de la Zarza, Fuerteventura

Pico de la Zarza, Fuerteventura

Teneryfa: Tutaj możemy uprawiać wszelkiego typu sporty wodne. Od surfingu, poprzez nurkowanie, a na skuterach wodnych kończąc. Ponadto dzięki górzystemu ukształtowaniu terenu znajdziemy tu nieskończoną ilość szlaków trekkingowych. Jeżeli przyjdzie nam ochota na turystykę wysokogórską, to możemy wejść na wulkan Teide wznoszący się na 3718 m n.p.m. Dodatkowo możemy korzystać z jednych z najlepszych na świecie parków wodnych, czy spróbować wspinaczki na naturalnej ścianie. Panują tu także idealne warunki do trenowania kolarstwa górskiego.

Aktywny poranek na Teide, Teneryfa

Aktywny poranek na Teide, Teneryfa

Rozrywka

Fuerteventura: Wyspa na pewno rozczaruje koneserów zabawy do białego rana, czy fanów imprez w barach na plaży. To raczej miejsce dla osób ceniących spokój.

Teneryfa: W imprezach, pubach i różnego typu knajpkach można przebierać do woli. Warto jednak pamiętać, że największe zaplecze rozrywkowe mają duże kurorty. Mniejsze miejscowości to odpowiedni wybór dla osób ceniących sobie spokój.

Sprawdź co robić na Teneryfie!

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany