Rysy – Najwyższy szczyt w Polsce

Jak zdobyć najwyższy szczyt Polski?

Kilka porad dla kogoś, kto ma niezbyt wiele doświadczenia a chce zdobyć Rysy.

Na wstępie chciałam zaznaczyć, że niniejszy opis wyprawy na Rysy jest przygotowany przez laika w zakresie wspinaczki wysokogórskiej. Dedykowany jest takim samym ignorantom, którzy mają jednak ambicję, aby rozpocząć przygodę z turystyką górską.

Na wyprawę w polskie Tatry wybraliśmy lipcowy weekend. Taki termin ma zarówno swoje zalety jak i wady. Do pierwszych zaliczyłabym w miarę ustabilizowaną sytuację meteorologiczną. Mam tu na myśli małe prawdopodobieństwo wystąpienia śniegu. Należy jednak pamiętać, że lipiec jest jednocześnie miesiącem o największej sumie opadów w roku. Natomiast tłumy turystów na szlakach górskich są zdecydowaną wadą tego wyboru. W każdym razie, jeśli planujesz wejście na Rysy, a nie jesteś doświadczonym górołazem, proponuję schowanie swojej natury samotnika w kieszeń i wybranie się w krótkim okresie względnie dobrych warunków pogodowych, kiedy to szlaki są oblegane przez turystów.

Skąd taka sugestia?

 • Turystów w Tatrach jest sporo zawsze.
 • W najwyższych partiach gór śnieg zalega do czerwca i pojawia się już w sierpniu.
 • Najczęstszą przyczyną wypadków w górach są złe warunki meteorologiczne, w tym mokre lub oblodzone skały.
 • Poza tym w razie wypadku, każda dodatkowa para turystycznych oczu, zwiększa prawdopodobieństwo: spostrzeżenia Twojego wypadku, wezwania pomocy, podjęcia akcji ratunkowej itp.
Droga do Morskiego Oka. Widok na Mięguszowieckie Szczyty.

Droga do Morskiego Oka. Widok na Mięguszowieckie Szczyty.

Jeżeli za moją namową postanowiłeś iść w góry w lipcu, to niech moje doświadczenie będzie dla Ciebie przestrogą. Nagłe załamania pogody powyżej 2 tysięcy metrów mogą zdarzyć się również w szczycie sezonu letniego. Warunki pogodowe w górach mogą się diametralnie zmieniać w szybkim tempie. Pomimo tego dramatycznego wstępu, zachęcam do wybrania się na Rysy każdego, kto nie ma lęku wysokości oraz problemów ze wstaniem z kanapy i przejściem 10 km!

Jak to zrobiliśmy?

Wyjazd był spontaniczny. Noclegów zaczęłam szukać z 2-dniowym wyprzedzeniem i pomimo wzmożonego ruchu turystycznego w tym okresie, Zakopane oferowało szeroką bazę noclegową. Zdecydowałam się na tani (w szczycie sezonu 35 zł/os.) i prawdziwie góralski pokój w zakopiańskiej chacie w Olczy (dzielnica Zakopanego). Nie mogliśmy trafić lepiej! Pokoje Gościnne u Wójciaków to strzał w 10-tkę! Najmilsi gospodarze jakich kiedykolwiek spotkałam. Więcej informacji na stronie Państwa Wójciaków.

Na miejsce przybyliśmy o 24 w piątek. Wymarsz zaplanowaliśmy na 6 rano w sobotę. Prognozy pogody były średnie, ale wskazywały na poprawę warunków pogodowych po południu, czyli dokładnie wtedy, kiedy mieliśmy się znaleźć na szczycie. Oczywiście plany nie stanowiły dla nas żadnego imperatywu i ostatecznie wyjechaliśmy o 6.50 autobusem z Olczy w kierunku Dworca PKP w Zakopanem. Złapaliśmy busa do Palenicy Białczańskiej, skąd rozpoczyna się trasa pod Morskie Oko. Pogoda była umiarkowana, ciepło, pochmurnie, ale bez deszczu. Prognozy wciąż były pozytywne. Właśnie dochodziła godzina 9. W tej sytuacji nie zastanawialiśmy się długo i szybko przeszliśmy 9-kilometrową trasę do Schroniska pod Morskim Okiem. Czekały tam na nas przepiękne widoki i wciąż jeszcze niewielu turystów. Do tej pory trasa była dziecinnie prosta.

Morskie Oko. Widok na Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha.

Morskie Oko. Widok na Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha.

Łatwy początek…

Nie zwlekając długo postanowiliśmy zdobyć Czarny Staw, który położony jest na wysokości 1680 m n.p.m. Trasa na odcinku Morskie Oko – Czarny Staw pod Rysami jest również dziecinnie prosta, więc każdy może tam dotrzeć, a naprawdę warto. W życiu nie widziałam tak turkusowej wody! W tym miejscu rozpoczyna się trasa na najwyższy szczyt Polski. Przejście czerwonym szlakiem z Czarnego Stawu na Rysy (2499 m n.p.m.) według oznakowania, powinno zająć 3 godziny i 20 minut. Nam zajęło znacznie więcej. Większość trasy jest technicznie prosta i oprócz dobrej kondycji, nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Ułożone ze skał stopnie ułatwiają wchodzenie, ale jednocześnie są destrukcyjne dla stawów kolanowych przy schodzeniu. Jeżeli więc masz problemy ze stawami, to odradzam Ci wspinaczkę tym szlakiem. Twoje zdrowie jest ważniejsze od ambicji, a ponadto jest wiele gór, które można zdobyć bez narażania na szwank swojego organizmu. Trasa jest malownicza, trochę męcząca i do pewnego etapu zupełnie bezpieczna.

Czarny Staw i Morskie Oko. Widok z Kotła pod Rysami.

Czarny Staw i Morskie Oko. Widok z Kotła pod Rysami.

Problemy zaczynają się na wysokości ok. 2200 metrów. Co nazywam problemem? Wspinanie się granią, po litej skale, przy pomocy ułatwień w postaci łańcuchów. Byłam, widziałam i mogę powiedzieć, że łańcuch to fajna sprawa, ale osoby, które projektowały trasę nie rozwieszały ich wszędzie tam gdzie jest naprawdę niebezpiecznie. Odnoszę wrażenie, że dowolność montowania tych ułatwień, wskazuje na góralską nonszalancję. „Tutaj zrobię łańcuch, bo dobrze by było się zaprzeć przy schodzeniu po tych granitowych schodkach Hej!. Ooo! A tutaj jest wyślizgana skała i przepaść 400 metrów w dół, to nie zrobię łańcucha. Hej!” Tak to mniej więcej wygląda. Moim zdaniem trasa jest w miarę bezpieczna i nieźle zabezpieczona, ale tylko do momentu, kiedy na szlaku panują idealne warunki.

Koniec żartów!

My nie mieliśmy tyle szczęścia. Poza tym cierpimy oboje na wcześniej niezdiagnozowany symbiotyczny, adrenalinowy paraliż mózgu. Doszliśmy do strategicznego punktu szlaku i, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przeciętnie dobre warunki pogodowe, zmieniły się w katastrofę deszczowo-huraganową. Stanęliśmy przed wyborem odwrotu albo podążania ku szczytowi za wszelką cenę. Przed tym samym dylematem stanęło jeszcze ponad 20 osób, które znalazły się z nami w tym samym miejscu i czasie (co jest konsekwencją tego co pisałam wyżej o lipcowym terminie wspinaczki).

Załamanie pogody na wysokości około 300 metrów przed szczytem.

Załamanie pogody na wysokości około 300 metrów przed szczytem.

Jako jedyni triumfatorzy odwagi nad rozumem ruszyliśmy w górę. Reszta (ta, której mała ilość tlenu w powietrzu nie zakłóciła funkcji poznawczych mózgu) oczywiście zrezygnowała z dalszej wspinaczki. Umiarkowane opady deszczu w połączeniu z litymi skałami, które nie absorbują wody, utworzyły potoki na szlaku. Ale nawet mokre buty, ubranie i ekwipunek nas nie odstraszyły. Mimo wzmagającego się wiatru i pogody, która nie dawała żadnych oznak rychłej poprawy, wchodziliśmy w górę.

I muszę przyznać, że wchodzenie po wilgotnych skałach i przytrzymywanie się mokrych, zimnych łańcuchów nie było wcale takie trudne. Mijały nas osoby schodzące z góry, które zostały zaskoczone nagłą zmianą warunków na szczycie. Mieliśmy bliżej niż dalej i mimo chmur, które zasłaniały dosłownie wszystko wiedzieliśmy, że szczyt jest na wyciągnięcie ręki. Aż tu nagle dochodzimy do bardzo wąskiej, eksponowanej przełączki. Na szczęście chmury ograniczają nam widoczność i nie widzimy, że po obu jej stronach są 500-metrowe przepaści, ale zdajemy sobie z tego sprawę, bo w tym miejscu zaczyna nas spychać potworny wiatr.

Zdrowy rozsądek!

To jest punkt kulminacyjny. Znajdujemy się na wysokości 2472 m n.p.m., a ja stanowczo odmawiam dalszej wspinaczki. Zero przekonywania, dyskutowania, kompromisów. Nie i koniec! Minęła nas jeszcze żona, która zostawiła męża z lękiem wysokości poniżej i postanowiła zdobyć szczyt w pojedynkę. Po krótkich pertraktacjach mój kompan przygody kategorycznie odmówił zostawienia mnie na szlaku i zdobycia szczytu w towarzystwie Pani Żony (ja to mam szczęście!). W tamtym momencie gratulowałam sobie trzeźwości umysłu i tego, że potrafiłam zrezygnować z celu, który był tak blisko. Czułam się jak racjonalny himalaista, który zawraca 50 metrów przed szczytem Everestu.

Jednak ten samozachwyt nie trwał zbyt długo. W tych warunkach pogodowych schodzenie ze (prawie) szczytu, było znacznie trudniejsze niż wchodzenie. Po kilku poślizgnięciach i zawiśnięciach na łańcuchach nad przepaścią, sparaliżowane strachem nogi zaczęły odmawiać mi posłuszeństwa. A musze zaznaczyć, że nie cierpię na żadna formę fobii przestrzennych czy wysokościowych. W tych dramatycznych warunkach schodzenie trwało w nieskończoność.

Widok z przełęczy pod Rysami. Bardzo silny wiatr.

Widok z przełęczy pod Rysami. Bardzo silny wiatr.

Mówi się, że pogoda w górach potrafi się gwałtownie zmieniać. Tamtego dnia nic takiego się nie wydarzyło i do końca dnia klimat sprzyjał raczej wypiciu kilku piw w barze, niż wspinaczce. Zmęczeni całodniowym marszem, do busa na parkingu w Palenicy Białczańskiej dotarliśmy o 21. Wyprawa trwała zatem 12 godzin. Bardzo trudnych 12 godzin. A mimo wszystko oboje po powrocie do pensjonatu Państwa Wójciaków mieliśmy jeszcze siłę na wypicie piwa i planowanie następnego wyjazdu w Tatry. Te góry są jak magnez! Natomiast adrenalina działa jak narkotyk. Tatry to wybuchowe połączenie tych dwóch czynników.

Co zrobiłabym inaczej?

 • Z jednej strony należało bardziej zaufać prognozom pogody, a z drugiej strony nie być wobec nich zupełnie bezkrytycznym. Wszakże wszelkie pogodynki wskazywały na to, że deszcz owszem może się zdarzyć, ale po 13 powinno świecić słońce!
 • Następnym razem na pewno wezmę osłonę przeciwdeszczową na plecak. Po całodniowych opadach cały ekwipunek był mokry.
 • Pokonanie 18-kilometrowego odcinka do Morskiego Oka i z powrotem, to jednak wycieńczające przedsięwzięcie, szczególnie w połączeniu ze wspinaczką na Rysy. Najlepszym rozwiązaniem jest dojście do Schroniska Morskie Oko dzień wcześniej i rozpoczęcie stamtąd ataku na szczyt.

Noclegi w schronisku trzeba rezerwować ze znacznym (nawet rocznym) wyprzedzeniem, ale jeśli weźmie się swoją karimatę i śpiworek, to spokojnie można zająć kawałek podłogi i przenocować jak prawdziwy piechur. A jeśli jesteś Rambo, to możesz nawet i bez śpiworka 😉

Jak się przygotować?

Mam tylko dwie strategiczne rady. Zainwestujcie w dobre obuwie i kupcie spory zapas batoników. Czemu batoniki? Można nimi na trasie szybko uzupełnić braki energetyczne. Naprawdę polecam! Batonik na szlaku cieszy się znacznie większym powodzeniem niż bułka z serem 😉

Acha, jeszcze jedno! Warto mieć ze sobą rękawiczki rowerowe lub do podnoszenia ciężarów. Wspinając się po łańcuchach można nabawić się obrzydliwych okaleczeń na dłoniach!

42 komentarze

 1. HolaBromz
  Marzec 20, 2018 Odpowiedz
 2. Are you a student? profactor t 2000 ebay While Branson puts the finishing touches to his project, which Garrett described as an “anchor,” the county commission chairman said efforts also are under way to market the spaceport to companies for other uses

  Tyrone
  Marzec 22, 2018 Odpowiedz
 3. Looking for a job estrace generic cost The pilots, French officials said, had not signaled air traffic control immediately before or during their sudden descent

  Nathanael
  Marzec 22, 2018 Odpowiedz
 4. In tens, please (ten pound notes) synflorix vaccine The dollar gave up 0.2 percent against a basket of major currencies to 84.600 .DXY, after the index posted its 10th consecutive week of gains on expectations that U.S

  Jimmi
  Marzec 22, 2018 Odpowiedz
 5. Whereabouts are you from? acxion ap fentermina 30 mg An embarrassing loss in front of an international crowd could lead to his eventual sacking (and I mean \”sacking\” as it’s used in the UK), and no one likes to see a good man lose his job.

  Marcus
  Marzec 23, 2018 Odpowiedz
 6. I didn’t go to university estradiol pills for fet “Natalie pointed out that these are characters (Natalie’s character, my character, certainly Katniss) that could have all been male

  Isabella
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 7. It’s OK amaryllo atom 360 The increase was mainly accounted for by a greater contribution from the services sector

  Quinton
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 8. I’m in a band erectile dysfunction pills cheap eyeglasses The reality is that loan lenders use your credit report and creditscore as a basis for determining whether to even approve you for a new line ofcredit, what financing percentage of the vehicle purchase to offer, as well aswhat interest rate to charge on the loan

  Jarred
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 9. I can’t get a dialling tone litramine tablets do they work Desmond Ross, an aviation security expert, said the plane appeared to have suffered “a loss of power at a critical point, perhaps just after take-off, and the aircraft became difficult to control.”

  Sofia
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 10. Some First Class stamps baclofen cost goodrx The Wild stayed stuck on 96 points after their first loss by more than one goal in 34 games since Jan

  Julius
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 11. I’m sorry, I’m not interested sporanox price uk It was the entire message I was trying to push out, that the Wilpons bank on our apathy.”

  Joseph
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 12. Good crew it’s cool 🙂 buy neuro sleep online Clemson held Wake to 119 total yards, including seven on the ground, to win its sixth straight game.

  Normand
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 13. What’s the interest rate on this account? modafinil alcohol effects In radio ads for the app, Anthony, who because of a knee injury has done a lot more talking than playing, says there can now be “no excuses” not to watch Knicks games

  Norbert
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 14. I’m a housewife digoxin toxicity symptoms mayo clinic However, they were surprised to discover that the body’s melanocytes not only generated these CPDs immediately when exposed to UV light, this process continued hours after the UV exposure had ended.

  Lynwood
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 15. Please wait glyburide vs glipizide in pregnancy There are narrow alleys between tight-packed makeshift houses that sit higgledy-piggledy on top of each other – and the trees have grown to provide much-needed shade.

  Marco
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 16. I’m about to run out of credit la creme anti wrinkle cream price Andy Bowman, from the union, which represents library staff, said: “The authority could cut back the amount of money it pays for the 'mutual' library service, forcing it to cutback on the number of libraries and staff.”

  Isidro
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 17. DavidPaype
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 18. I’ve been made redundant muscle meds rx – methyl arimatest opinie “I love that kid,” said Romo, who was 17 of 23 for 279 yards with an interception

  Miles
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 19. What’s your number? clomiphene citrate 50 mg tablets price “We thought this was a way to clearly upgrade our team and our lineup,” Ricco continued

  Fidel
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 20. Have you seen any good films recently? zofran oral tablet 4 mg While Milliner still has a shot to play against Oakland, Patterson almost certainly does not

  Devin
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 21. What do you like doing in your spare time? mefenamic acid generic pharmacy The head of the Catalonia region says that an alternative form of consultation on independence from Spain will go ahead next month after the country’s Constitutional Court ruled against a fully-fledged referendum.

  Willis
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 22. I’m not working at the moment levofloxacin (levaquin) 500 mg oral tablet When I told him after last week’s victory over the Ravens that his final TD pass, the game-winner, the 46th playoff TD of his career, broke Montana’s record, he smiled and said, “That’s cool

  Timothy
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 23. Where do you live? how to take prescription drugs on a plane “The inflation data has provided a bit of relief for theeuro, but a confluence of factors are coming together – fromdeflation in Italy, to weak German retail sales, to negativeEONIA rates – that will keep the euro weak,” said JeremyStretch, head of currency strategy at CIBC World Markets.

  Manuel
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 24. How many would you like? hydroxyurea for sickle cell disease Around 20 million people are affected worldwide, including some 90,000 in Ireland.

  Carey
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 25. What sort of work do you do? apo-ondansetron 4 mg in pregnancy ** San Miguel Corp, the Philippines’ mostdiversified conglomerate, has signed a $1 billion deal to sellits stake in Philippine Airlines back to the group from which itbought the stake more than two years ago, a person withknowledge of the matter said on Monday.

  Zackary
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 26. Recorded Delivery disulfiram side effects alcohol In a review of compliance with telecommunications tradeagreements, the USTR said rules pushing China’s state-ownedbanks to buy technology from domestic vendors “may raisesubstantive concerns” about China’s obligations under WorldTrade Organization agreements.

  Bernie
  Marzec 27, 2018 Odpowiedz
 27. I’d like a phonecard, please bactrim safe during first trimester The IMO met with the HSE on Wednesday to discuss the issue and outlined a number of concerns it has with the plans

  Joseph
  Marzec 27, 2018 Odpowiedz
 28. Yes, I love it! trim 10 mile road race 2018 Itisn’teasy to programmatically figure out if a picture has a ton of Likes because it’s hilarious, astounding, or heartbreaking.”

  Isiah
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 29. What do you study? max trim 365 reviews I’m hopeful the weather cooperates a little bit better than it has the last few months

  Brady
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 30. I’m training to be an engineer fmp plus tablet Although we can use social media, it's a shame that CF folk can't openly meet up and chew the fat

  Alvin
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 31. We were at school together nisim fast shampoo and conditioner south africa European officials in Washington for the IMF and World Bank annual meetings sought to dispel the gloom, with European Central Bank President Mario Draghi talking about a delay, not an end, to the region’s recovery.

  Luigi
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 32. Until August can bactrim treat chlamydia Security Council should take up the matter and noting that there are countries with military medical units that could be useful.

  Dustin
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 33. I need to charge up my phone nisim hair stimulating extract reviews And to the Russians worried about Putin or Belgian dentists fearful of euro breakup they are still a store of value, exchangeable at a guaranteed rate floor for, depending on preference, chocolate or watches.

  Angelina
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 34. Is it convenient to talk at the moment? aricept make dementia worse The fact that a Nazi-propaganda movie was showing in the background of “Inglourious Basterds” wasn’t the point of his tweet

  Gilberto
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 35. We need someone with qualifications boiling point of water in celsius scale The Yankees struggled to replace him, using Kelly Johnson, Yangervis Solarte and Zelous Wheeler at the hot corner before acquiring Headley in late July.

  Aaron
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 36. Which university are you at? origins ginzing refreshing eye cream ingredients These airlines say passengers will prefer Hanedato Narita International Airport because it is closer to downtownTokyo.

  Lucien
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 37. I’ll put him on skin restoring phytoceramides with lipowheat side effects Dr Adam Brumm, who is the co-leader of the Sulawesi research, believes many well-known sites in Asia, and as far away as Australia, contain art that is extremely old but which has not yet been accurately dated.

  Leroy
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 38. Where’s the postbox? pro 7 maxx nfl online One suggestion now circulating is that disgruntled AstraZeneca shareholders could call an extraordinary general meeting (EGM) to put Pfizer’s offer to a vote

  Giovanni
  Marzec 31, 2018 Odpowiedz
 39. This site is crazy 🙂 isoptin drug interactions The New York Times quoted officials as saying the list appeared to have been drawn from personnel mentioned in news articles about air strikes on Islamic State.

  Rosario
  Marzec 31, 2018 Odpowiedz
 40. mike11
  Kwiecień 16, 2018 Odpowiedz
 41. mike11
  Kwiecień 17, 2018 Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany