Najlepsze kierunki podróżnicze w 2017 roku

Poniżej przedstawiam najgorętsze (…i najzimniejsze! 😉 ) kierunki wyjazdowe na 2017 rok. Jest to zupełnie subiektywne zestawienie, ale oparte na bieżących trendach i okazjach. Oczywiście miejsca te są także na mojej podróżniczej liście marzeń! 😉 Mam nadzieję, że zainspiruję Was do wybrania się w podróż życia!

Kuba

Kuba to od dawien dawna świetny kierunek podróżniczy. Można tu nie tylko odpocząć i zaszaleć w rytmie Rumby, ale także zanurzyć się w zupełnie niepowtarzalny klimat postkolonializmu. Amerykańskie samochody z lat 50., stara hiszpańska zabudowa i wszechobecny koloryt to wizytówki tego kraju.  Niestety wiele może się tutaj zmienić po śmierci Fidela Castro. Spodziewane jest stopniowe otwieranie się Kuby na Zachód, co może doprowadzić do zmiany nie tylko politycznej, ale i kulturowej. Jeśli więc zawsze marzyłeś, żeby pojechać na Kubę, to może być ostatni moment, żeby zobaczyć to miejsce, takim jakim było przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

Termin: Na Kubę można jechać przez cały rok, ale trzeba mieć na względzie sezon huraganowy przypadający na okres od września do listopada oraz sezon zimowy (grudzień-luty), kiedy to noce mogą być dosyć chłodne.

Hawana, Kuba – Havana, Cuba. Image credit: itaka.pl

Holguin, Kuba – Holguin, Cuba. Image credit to: itaka.pl

Laponia

Turyści dotarli już wszędzie, ale Laponia nadal pozostaje miejscem odizolowanym i stosunkowo rzadko odwiedzanym. Dlatego warto przyjechać tu i zasmakować wolności i spędzić czas wśród dzikiej przyrody i nieograniczonych przestrzeni. Ponadto to wspaniałe miejsce do zetknięcia się z niesamowitą kulturą Samów. To lud zamieszkujący Tereny dzisiejszej Szwecji, Finlandii i Norwegii, który od wieków zajmuje się hodowlą reniferów. Ponadto w stolicy regionu – Rovaniemi – można spotkać kogoś, w kogo istnienie niektórzy przestali wierzyć – świętego Mikołaja! 😉 And last but not least, tutaj od września do marca są duże szanse na zobaczenie zorzy polarnej!

Termin: W zależności od celu podróży: dla polujących na zorze zaleca się wyjazd w porze zimowej (ze względu na długie noce), a dla szukających kontaktu z przyrodą warto wybrać się w sezonie letnim. Trzeba uwzględnić fakt, że zimą w tej szerokości geograficznej jest naprawdę zimno, a na otwartych przestrzeniach wieją wręcz huraganowe wiatry, więc wycieczka może przybrać kształt wyprawy ekstremalnej. 😉

Laponia, Finlandia – Lapland, Finland. Image credit: traveltripjourney.blogspot.com

Zorza polarna, Laponia, Finland – Aurora borealis, Lapland, Finland. Image credit: Sutterstock

Kambodża

No cóż, Kambodża stała się w ostatnich latach bardzo popularnym kierunkiem podróży. Właściwie Każdy kto jedzie do Azji Południowo-Wschodniej „zahacza” o Kambodże, chociaż na jeden dzień, żeby zobaczyć Angkor. To miejsce stało się na tyle modne, że nawet mainstream’owe biura podróży zaczęły organizować wycieczki do tego kraju, co kilka lat temu było jeszcze nie do pomyślenia. Kambodża to bardzo specyficzne miejsce, które potrafi jednocześnie zachwycać i denerwować. Być może z tego powodu jest to jeden z najciekawszych kierunków podróżniczych. Trzeba pamiętać, że jest to kraj z bogata historią i oferuje znacznie więcej niż tylko Angkor Wat, dlatego na Kambodżę warto przeznaczyć więcej niż dwa czy trzy dni podróży. PS. Od lutego 2017 roku, zaczynają obowiązywać wyższe stawki za bilety wstępu do Angkor – 37 dolarów za 1 dzień i 62 dolary za 3 dni (obecnie jest to odpowiednio 20  i 40 dolarów). To kolejny powód, żeby udać się tam jak najszybciej!

Więcej wskazówek dotyczących podróży do Kambodży znajdziesz tutaj ->Tajemnice Angkor, Tonle Sap, Jak przeżyć Poi Pet? 😉

Termin: Moim zdaniem najlepszym okresem na odwiedzenie Kambodży jest listopad, czyli po zakończeniu pory deszczowej, a przed rozpoczęciem pory gorącej (suchej), kiedy to wysokie temperatury (40 st.) mogą nam uniemożliwić zwiedzanie najciekawszych atrakcji. Pora deszczowa ma swoje zalety – mało turystów i niższe ceny, oraz wady – ulewne deszcze, możliwa niska temperatura i wyższe zagrożenie malarią. Dodatkowo, jeżeli wybierasz się na Tonle Sap, to trzeba wybrać się pod koniec pory deszczowej (październik) albo na początku pory suchej (listopad), kiedy to poziom wody w jeziorze jest wysoki i można podziwiać pływające wioski w pełnej krasie.

Świątynia Bayon - Bayon Temple

Świątynia Bayon – Bayon Temple

Jezioro Tonlé Sap

Jezioro Tonlé Sap – Tonle Sap Lake

Rumunia

Rumunia, to jeszcze nie do końca odkryta perła Europy. Wspaniałe widoki i niepowtarzalny klimat minionych wieków. To wszystko znajdziesz właśnie tutaj! Warto choćby wspomnieć legendarną Transylwanię i związaną z tym miejscem legendę o Draculi. 😉 Dodatkowym argumentem za podróżą do Rumunii jest fakt, że tani przewoźnicy oferują loty do Bukaresztu w całkiem niezłych cenach. Jeżeli nie czujesz się do końca przekonany, to może zainspiruje cię książka „Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer. Nie jest to sielankowy reportaż, ale na pewno otwierający oczy na historię i kulturę Rumunii.

Termin: Do Rumunii zdecydowanie należy się wybrać latem. Przynajmniej, jeżeli chcemy poczuć tę magiczną atmosferę pełną legend i historii wśród zielonych wzgórz Wyżyny Transylwańskiej i dzikich Karpat. Z drugiej strony zima w tym górzystym kraju również jest niezwykle urokliwa. Pod koniec sezonu letniego, warto się tutaj wybrać na winobranie, a jesienią na wyprawę po winnicach. 😉

Zamek Peles, Rumunia – Peles Castle Romania. Image credit: visitromania.no

Tansylwania, Rumunia – Transilvania, Romania. Image credit: romaniadacia.wordpress.com

Mauritius

Raj na Ziemi – tak można krótko opisać to miejsce. Odizolowana wyspa tropikalna na środku Oceanu Indyjskiego, ze wspaniałą, endemiczną florą i fauną – miejsce które koniecznie trzeba odwiedzić. Niestety raj, jak to zwykle bywa, jest miejscem prawie nieosiągalnym. Ale panujące ostatnio na polskim rynku turystycznym trendy wskazują, że w 2017 roku Mauritius będzie jak najbardziej dostępny nawet dla zwykłych śmiertelników. Ceny wycieczek w biurach podróży oraz okazyjnych lotów czarterowych lecą na łeb, na szyję. Tajemnicą sukcesu jest szukanie wyjazdów last minute. Tak więc należy zarezerwować sobie trochę wolnego czasu, a potem polować na odpowiednią ofertę na kilka dni przed planowanym wyjazdem. 🙂

Termin: Na Mauritiusie przez cały rok jest ciepło, ale lato przypada na okres, kiedy w Europie szaleje zima, więc na pewno jest to dobry kierunek na ucieczkę przez mrozem i śniegiem. Obfite opady deszczu występują przez cały rok, ale dzięki temu Mauritius jest prawdziwie tropikalną wyspą. Minusem wyjazdu w sezonie zimowym (od listopada do lutego) jest prawdopodobieństwo wystąpienia cyklonu, z drugiej strony jest to najcieplejszy okres w całym roku.

Podwodny “wodospad” na Mauritiusie – Underwater waterfall on Mauritius. Image credit: St. Regis Mauritius Resort, Mauritius.

Mauritius Resort. Image credit: paradiseintheworld.com

Kanada

To, że Kanada jest wspaniałym krajem, obfitującym w bogactwa natury oraz wspaniałe aglomeracje (Toronto, Vancuver) wiedzą wszyscy. Ale właśnie pojawił się powód dla którego warto zaplanować wyprawę do Kanady na 2017 rok! Z okazji 150 urodzin Kanady Canada Parks ogłosiły zniesienie opłat za wstęp do parków narodowych na cały 2017 rok! Dotychczas za wstęp do każdego parku trzeba było zapłacić około 5 dolarów, a za roczny karnet 135 dolarów, a zatem jeżeli wybieracie się na dłuższy trip po Kanadzie, to w 2017 roku można sporo zaoszczędzić na biletach. 😉 Plus, w sezonie zimowym, podobnie jak w Laponii, macie tutaj dużą szanse na podziwianie zorzy polarnej!

Termin: Kanada jest super przez cały rok. Jeśli jednak chcemy zwiedzać parki narodowe to, mając na uwadze szerokość geograficzną, bezpieczniej i rozsądniej wybrać się latem. Tylko uważajcie na niedźwiedzie! 😉 Jeśli chodzi o polowanie na zorzę polarną, to warto wybrać się w okresie zimowym, kiedy to noce są długie, co zwiększa prawdopodobieństwo zobaczenia tego niesamowitego spektaklu astronomicznego.

Park Narodowy Banff, Kanada – Banff National Park, Canada

Vancouver, Kolumbia Brytyjska, Kanada – Vancouver, British Columbia, Canada

44 komentarze

 1. HolaBromz
  Marzec 21, 2018 Odpowiedz
 2. I stay at home and look after the children bactrim tablets 80 mg. 400 mg And the papers' experts run the rule over his efforts, with Times photographer Marc Aspland saying the prince manages to capture a “startling and provoking image” of a man in traditional Lesothan dress

  Jasmine
  Marzec 22, 2018 Odpowiedz
 3. We work together lacura caviar aldi australia Characteristics can include difficulties forming relationships and a big reliance on routines and timetables.

  Behappy
  Marzec 22, 2018 Odpowiedz
 4. The National Gallery a cylinder Medical experts who have examined some of the nearly 70 injured told Japanese media that many of them had bruises, cuts and bone fractures on the back, an apparent sign they were hit by rocks flying out of the volcano as they fled down the slope

  Emmett
  Marzec 22, 2018 Odpowiedz
 5. Could I have , please? topotec They used women to show their strength, but they never anticipated these women also believed in their right to exist outside the home,” Farah remembers.

  Reuben
  Marzec 23, 2018 Odpowiedz
 6. Will I get travelling expenses? invigorate mtg scg In a video posted by Tesco on YouTube, Dave Lewis said his first week in charge had been “quite a rollercoaster” but would not shy away from the “difficult calls” that need to be made.

  Wilfredo
  Marzec 23, 2018 Odpowiedz
 7. What sort of music do you listen to? initial warfarin dosing guidelines “The environmental features that best improve pedestrian safety are the provision of playground/recreation features and traffic calming

  Agustin
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 8. Have you got any experience? zyvox antibiotic coverage The girls are encouraged only to share the Web address of their store with people they know in real life

  Rodolfo
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 9. I’ve got a very weak signal detrola km837 service manual Alfa Wassermann, majority-held by the Golinelli family, ranks as one of Italy’s leading players in contract manufacturing and reported a turnover of close to 400 million euros in 2013

  Moshe
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 10. Yes, I love it! walmart pharmacy prescription insurance COLOMBO, Sri Lanka (AP) — On the road into the capital from the main airport, dozens of the faithful have turned out in recent days to clean and decorate the Catholic churches that Pope Francis will pass on his Tuesday drive into Colombo.

  Darwin
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 11. I’d like , please use of lisinopril in ckd “My mother recently passed away, and we have buried her here in the camp,” says the 32-year-old mother of four

  Clayton
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 12. perfect design thanks cevaslim gum Now, will that family still be intact is the question the Cowboys need to ask.”

  Nicole
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 13. Could I make an appointment to see ? what is levonorgestrel side effects should not give Syrian President Bashar Assad a free pass while it takes out his enemies

  Gaston
  Marzec 24, 2018 Odpowiedz
 14. Could I ask who’s calling? sycodone plus Still, if interest rates rise gradually, andfinancial asset valuations start to revert towards historicalnorms, pension funds could see increasing, and expensive,pressure to up corporate contributions.

  Lucius
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 15. very best job antabuse availability in australia CATALYST CEL Fund, jointly managed by Israel’s CatalystEquity Management Ltd and Hong Kong listed China Everbright Ltd, said it had agreed to invest $42 million in LaminaTechnologies, a Swiss-based maker of metal-cutting tools.

  Marcelo
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 16. Please call back later ondansetron (zofran) 4 mg Turing cracked the Nazi enigma code at the height of World War II, helping push the Allies to victory

  Efrain
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 17. I can’t stand football athena 7 minute lift cream kaufen Rogers testified two days after a bill to overhaul the NSA’sbulk collection of telephone records failed in the Senate.Privacy advocates will probably now have to start over to pass alaw to reform U.S

  Doyle
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 18. How many more years do you have to go? tricor fenofibrate manufacturer Britons who endured delays and expense when tens of thousands of passport applications were not processed in time from May 1 onwards should get compensation – although the report did not indicate how much money should be paid out.

  Garland
  Marzec 25, 2018 Odpowiedz
 19. When do you want me to start? nizoral cream 2 ketoconazole cream Moscow annexed Ukraine’s Crimea peninsula in March and President Vladimir Putin now calls eastern Ukraine “New Russia”, although he denies involvement in the war.

  Clark
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 20. A staff restaurant over the counter medicine similar to zofran Narbonne HS had a recent playoff win vacated because its pink uniforms were a violation of league rules, ending the season for a team that was wearing pink to raise awareness for breast cancer research.

  Aaliyah
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 21. Is it convenient to talk at the moment? buy kratom plant Like Collins, he had fought in the 1916 rising, received a death sentence — later commuted — risked death on the losing side in the civil war, declined to fight for the Allies in the Second World War, yet saw his country triumphantly — if belatedly — join the UN

  Razer22
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 22. Do you know the address? does fb1 test and xtreme nitro work Ina sign of the unit’s weakness, IBM is paying Globalfoundries$1.5 billion to take the unit over.

  Rufus
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 23. Three years evermax pills company agreed in November to buy Iusacell,Mexico’s third-largest wireless operator, for $1.7 billion tograb a slice of a market with lower cellular penetration thanthe United States and faster potential growth.

  Norbert
  Marzec 26, 2018 Odpowiedz
 24. In a meeting altace 10 mg
  Internal and external bleeding, including bleeding from the eyes, can also occur.

  Gaylord
  Marzec 27, 2018 Odpowiedz
 25. Where are you calling from? buy copper dermatologists
  Its losses have beendriven by the European Central Bank’s launch of a 1.1 trillioneuro quantitative easing programme and expectations the U.S.Federal Reserve will start hiking interest rates this year.

  Rodney
  Marzec 27, 2018 Odpowiedz
 26. I’d like to withdraw $100, please quakers court discount pharmacy Even among the Obama-friendly crowd at the Democratic National Committee on Thursday, several people wore “Stop Fast Track” stickers.

  Rufus
  Marzec 27, 2018 Odpowiedz
 27. I study here nitric storm and maximum test gnc “At that time, I didn’t know anything about the virus, only bits of information from the press and the TV

  Lawerence
  Marzec 27, 2018 Odpowiedz
 28. Cool site goodluck 🙂 rose hip tattoo ideas There are over 87,000 different drink combinations at Starbucks, according to the coffee retailer’s website… but how many of them do you know? From flu remedies to Harry Potter-inspired beverages, we highlight the weird and the wonderful brews and infusions.

  Joshua
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 29. Best Site Good Work merosure o er 300 In Georgia, where lawmakers are considering a bill that critics fear could allow businesses to discriminate against gay customers, the former head of the country’s largest Protestant denomination recently urged lawmakers to rein in “erotic liberty.”

  Renaldo
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 30. How much notice do you have to give? cheaper prescription drugs in canada District Judge William Young in Boston will considerpreliminary approval of the accords at a Sept

  Cecil
  Marzec 28, 2018 Odpowiedz
 31. Where do you live? foods you should not eat when taking warfarin Obama has said he wants to reach out to Republicans who support trade deals with Asia and Europe that his administration has pursued, over the objections of some of his fellow Democrats

  Cyril
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 32. An accountancy practice tricore solutions employees Despite a crisis brought on by diving oil markets and Western sanctions, they believe Russia can muddle through next year provided the price of crude, its dominant export earner, holds near current levels.

  Paris
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 33. Sorry, I’m busy at the moment ultra boost 4.0 chinese new year Celebrate the arrival of the Brooklyn Nets to the Barclay Center by owning a pic of your favorite Net

  Warner
  Marzec 29, 2018 Odpowiedz
 34. When do you want me to start? noroxin farmaco generico Vijay Joshi, head of refinery operations at India’sMangalore Refinery and Petrochemicals Ltd (MRPL) said: “We wouldlike to lift more and more heavy crude from Iran as that suitsmy refinery configuration.” (Additional reporting by Chen Aizhu in Beijing, Florence Tan inSingapore; Editing by William Hardy)

  Filiberto
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 35. I’m a trainee hormeta eye contour gel mask Wang bounced a grounder wide of first and Bumgarner raced over and put a rough tag on Wang after taking a toss from first baseman Belt.

  Isreal
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 36. I’d like to open a personal account amaryllis flower images Syncora insured some of the city’s $1.4 billion of pension debt and related swaps.

  Elroy
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 37. We work together c pant plus tablet use Gestational diabetes is a type of diabetes that develops during pregnancy – most often in the second or third trimester

  Orlando
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 38. There’s a three month trial period siesta key mtv alex and kelsey Author Henry James once said: “Of all the great things that the English have invented and made part of the credit of the national character, the most perfect, the most characteristic, the only one they have mastered completely in all its details..

  Goodboy
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 39. History where to buy flexeze fortify James Alesi of Monroe County, chose not to seek re-election in 2012 and two others lost re-election bids that year amid conservative anger over their votes.

  Elton
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 40. I’m doing an internship zurvita zeal for life challenge Grabovski, 30, scored 20 or more goals in three out of four seasons with the Maple Leafs from 2008-2012, but registered just 35 points (13 goals, 22 assists) for the Capitals last season

  Bennie
  Marzec 30, 2018 Odpowiedz
 41. I’m about to run out of credit coreg drug class This allows the court to delve into the war between Israel and Hamas militants in Gaza in July-August 2014 during which more than 2,100 Palestinians and 73 Israelis were killed.

  Cristopher
  Marzec 31, 2018 Odpowiedz
 42. I sing in a choir depakote alternatives bipolar disorder Dotcom’s current New Zealand-based file-sharing service, Mega, doesn’t require extra software make video calls on a browser, though Mega does offer Chrome and Firefox extensions to “reduce loading times” and “strengthen security.”

  Trinity
  Marzec 31, 2018 Odpowiedz
 43. mike11
  Kwiecień 16, 2018 Odpowiedz
 44. mike11
  Kwiecień 17, 2018 Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany