Najlepsze prezenty dla podróżnika

Najciekawsze pomysły na prezent dla każdego kto już podróżuje albo dopiero marzy o wyruszeniu w świat. Prezenty tanie i nieco droższe, inspirujące i praktyczne, na różne okazje. Znasz podróżnika? To kup mu prezent, który sprawi mu przyjemność!

Książka podróżnicza lub przewodnik

Prawda jest taka, że zarówno doświadczony traveler, jak i osoba dopiero rozpoczynająca przygodę z podróżami potrzebują inspiracji. A nie ma lepszego miejsca na szukanie nowych pomysłów niż książka. Szczególnie jeśli jest to dobra pozycja, która rozpala wyobraźnię i pobudza nas do działania, czyli w tym wypadku do spakowania plecaka i wyruszenia w długą podróż. Kiedyś wybrałam już kilka bardzo dobrych książek, które zainspirowały mnie do zmiany priorytetów życiowych. Znajdziecie je w poście 7 najbardziej inspirujących książek podróżniczych. Poczytajcie. Może któraś pozycja nada się na prezent! 🙂

Wspólny wyjazd na Kolosy

Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, które corocznie odbywają się w Gdyni, to jedno z największych wydarzeń podróżniczych w Polsce. Zjeżdżają tutaj największe gwiazdy środowiska podróżniczego. Tutaj można usłyszeć niesłychane historie z wypraw oraz zmotywować się do opuszczenia własnej strefy komfortu. To właśnie tutaj po raz pierwszy zrozumiałam, że życie nie musi się składać z pracy, opłacania rachunków i kupowania mebli w IKEI. Na Kolosach można poznać zupełnie zwyczajne osoby, które robią niezwykłe rzeczy. Czy istnieje coś bardziej inspirującego? 😉 Najbliższy festiwal odbędzie się w Gdyni w dniach 10-12 marca 2017 roku. Wejście jest darmowe, więc jeśli chcesz kogoś zabrać na Kolosy, w ramach prezentu, wystarczy zorganizować przejazd i noclegi. Dodam, że ludzie z całej Polski wzajemnie wspierają się w dotarciu na miejsce, więc można szukać wsparcia organizacyjnego na przykład na facebookowym funpage’u wydarzenia.

Kolosy.pl

 Aparat fotograficzny lub dron

Z cyklu: Nie znam się, ale się wypowiem. Nie jestem specjalistą od urządzeń elektronicznych, więc mogę je oceniać tylko na podstawie efektów użytkowania. Każdy szanujący się podróżnik chce dokumentować to co widzi na krańcach świata. Profesjonalny aparat to podstawa. Moim zdaniem innym warunkiem , który musi spełniać odpowiedni sprzęt jest mała waga i niewielkie rozmiary. Wiele osób pyta mnie czym robię zdjęcia. Więc zdradzę, że jest to aparat z wymienną optyką Panasonic Lumix DMC-GX80. Mały, ze stosunkowo dobrymi parametrami i w miarę przyzwoitą ceną. Mogę go z ręka na sercu polecić. Technika daje nam tez nowe możliwości zapisywania obrazu. Teraz nawet zwykły śmiertelnik może fotografować i nagrywać z lotu ptaka (bez potrzeby kupowania helikoptera!). Jestem szczęśliwym posiadaczem drona Phantom 3 Advanced. I mogę go również z czystym sumieniem polecić. Nawet po chrzcie bojowym w oceanie dron po kilku małych wymianach dalej lata i nagrywa (->tutaj możecie zobaczyć efekty pracy obu sprzętów na filmikach nagrywanych aparatem i dronem)! 😀 Z takich sprzętów powinien być zadowolony nawet najbardziej wybredny podróżnik. 😉

panasonic.com

Zegarek sportowy z GPS

To jedna z rzeczy, która jest także na mojej liście marzeń (Mikołaju, mam nadzieję, że to czytasz 😀 ). Na pewno ten gadżet ma szerokie zastosowanie praktyczne. Mnie jednak. jako zapalonego górołaza interesuje pomiar wysokości n.p.m. i rejestrowanie trasy na mapie za pomocą GPS. Inni mogą być zainteresowani monitoringiem funkcji organizmu, czyli bardziej sportowym aspektem takiego zegarka. Tym niemniej, jeśli znacie podróżnika, który nie ma takiego sprzętu, to spokojnie można zdecydować się ten prezent. Na pewno zostanie doceniony.

garmin.com

Prenumerata inspiracji!

Mam taki rytuał, że od lat czytam NG i NG Traveler. I nieustannie znajduję tam nowe inspiracje do podróży. Czasem jest to jakiś ciekawy reportaż, czasem opis miejsca, zawsze jednak te pięknie wydane gazety,  z wybitną oprawą fotograficzną pchają mnie w różne miejsca na świecie. Na przykład, w zeszłym roku po przeczytaniu relacji z wycieczki do Cinque Terre (w NG Traveler), zapragnęłam pojechać w to miejsce. I zrealizowałam to! 🙂 (Efekty możecie znaleźć tu: Cinque Terre z innej perspektywy i  tu: Cinque Terre Trip). Zatem prenumerata jednego lub obu tytułów może być wspaniałym i inspirującym prezentem. Dodatkowym atutem jest to, że kupując prenumeratę wspieracie wyprawy i ekspedycje sponsorowane przez NG. A poza tym przed świętami pojawiają się bardzo atrakcyjne promocje i oba wydania można kupić w bardzo okazyjnej cenie wraz z dodatkowym upominkiem, np. kalendarzem.

Szwajcarski scyzoryk

Gratka dla mężczyzn powiecie! Ale nic bardziej mylnego! Właściwie  bardziej delikatnym z natury kobietom, taki sprzęt może się przydać nawet bardziej niż mężczyźnie. Do cięcia, do rozpalania ogniska (-szkłem powiększającym. Tak na marginesie dodam, że kiedyś w filmie z Anthony Hopkinsem pokazywali rozpalanie ogniska wyszlifowanym lodem. Do dzisiaj nie wiem czy mnie wtedy Hollywood okłamało, czy to prawda!), czy nawet do otwierania wina! Zawsze, w kryzysowej sytuacji może się nam taki gadżet przydać.

victorinox.com

Butelka z filtrem uzdatniającym wodę

Po pierwsze jest to kwestia ekologii, a po drugie czasami może być to kwestia życia i śmierci! Na rynku są dostępne tańsze butelki filtrujące wodę kranową (czyli taką z natury nadającą się do picia) i droższe filtry, które uzdatniają wodę nawet ze źródeł podejrzanych (kałuża, rzeka). Uważam, że każdy podróżnik powinien posiadać coś takiego. A nawet jeśli ktoś już ma jeden egzemplarz, to na pewno nie obrazi się na drugi, a zatem zawsze będzie to prezent trafiony.

lifestraw.com

Voucher na kurs nurkowy albo wspinaczkowy

Eksploracja lezy w naturze każdego podróżnika. Z czasem zwykle zwiedzania, jeżdżenie, chodzenie, jazda na rowerze przestają wystarczać. I wtedy nastaje moment, kiedy trzeba takiej osobie sprezentować kurs nurkowania albo wspinaczkowy (albo paralotniarski itd.), który umożliwi jej wejście na nowy wyższy wymiar podróżowania i obcowania ze światem. Należy jednak pamiętać, żeby nie przymuszać obdarowanego do wychodzenia ze strefy komfortu 😉 Jeśli więc jest to osoba, która ma lęk wysokości – to nie kupujmy jej kursu wspinaczkowego. Podobnie jeśli ktoś boi się wody, raczej nie należy go zmuszać do nurkowania. Taka rada. 😉

shuttersotck.com

Hamak

Super przydatna rzecz w dżungli – przynajmniej tak twierdzi Wojciech Cejrowski. Ja w dżunglach nie sypiam, bo panicznie boje się pająków, ale w każdym innym miejscu hamak to świetne rozwiązanie. Na rynku jest szeroki wybór różnych hamaków, także takich które mogą pełnić funkcję mini namiotu noclegowego z moskitierą. Ich zaletą jest mała waga i gabaryty. To rzecz, która z pewnością ucieszy każdego podróżnika. Piechurowi zapewni chwilę wytchnienia na wielokilometrowej trasie, plażowicza przeniesie w nowy wymiar plażowania, a Rambo zyska bezpieczny nocleg w lesie!

nbcnews.com

Towarzystwo

I tu zaskoczenie! Wiem, że niektórzy wybrali samotność w podróży i głoszą wyższość podróżowania w pojedynkę, jak na przykład Paul Theroux. Jednak większość ludzi wolałoby podróżować w towarzystwie. Niektórzy chcą dzielić się z kimś wrażeniami, a inni po prostu boją się samotnych wypraw. Niezależnie od motywów, wielu ludzi poszukuje kompana do wyprawy i często nie mogą go znaleźć. Wiadomo, znajomi mają dzieci, psy, kredyty – ogólnie rzecz biorąc ograniczają ich zobowiązania. Skoro mówimy o prezentach od serca, to może warto zrewidować swoje najbliższe plany urlopowe i zaproponować, ważnej dla nas osobie, wspólny wyjazd. Blisko, daleko – to nie ma znaczenia. Najważniejsze, żeby w dobrym towarzystwie!

pinterest.com

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany