Plaże Teneryfy

Playa de Las Teresitas

Na Teneryfie nie ma wielu pięknych plaż rodem z pocztówki. Właściwie sztucznych plaż z nawiezionym białym piaskiem jest zaledwie kilka. Wszystkie one znajdują się na południu wyspy. Moim zdaniem najładniejsza z nich to Las Teresitas leżąca nieopodal miasta Santa Cruz. Biała, szeroka, z palmami i spokojnym akwenem. Mimo swojego uroku plaża nie jest gęsto zastawiona parawanami i leżakami, ponieważ leży nieco na uboczu i trzeba do niej dojechać. Położona u stóp okolicznych wzgórz masywu Anaga, przywodzi na myśl plażę Copacabana z Rio!

Playa de Las Teresitas

Playa de Las Teresitas, Teneryfa

Playa de Las Teresitas

Playa de Las Teresitas, Teneryfa

El Medano

Nieco bliżej pozostałych części wyspy jest plaża w El Medano. To mekka kitesurferów, windowców i innych amatorów sportów wodnych. Piasek szaro-żółty, wiatr unoszący chmary latawców i stożkowate wzgórze wieńczące plażę – to charakterystyczne elementy tutejszego krajobrazu. Miejsce ciekawe, ale nieco wykręcone. Ściągają tu zarówno bogaci amatorzy wodnego szaleństwa, jak i dziwni neo-hipisi. Ceny dość wysokie jak na standardy Teneryfy. Warto zobaczyć, ale Medano mojego serca nie skradło.
Kwestię plaż przy kurortach Los Criastianos i Las Americas pominę milczeniem. Podjęłam próbę odwiedzenia tych miejsc, ale po półtoragodzinnym poszukiwaniu miejsca parkingowego poddałam się.

El Medano, Teneryfa

El Medano, Teneryfa

Playa la Arena

Jeśli chodzi o plaże charakterystyczne dla Teneryfy, to zdecydowanie są to plaże wulkaniczne. Jednym z najlepszych przykładów jest Playa la Arena. Typowy, czarny piasek wulkaniczny, który w słońcu mieni się złotem, ze względu na zawarte w kruszywie minerały m.in. oliwiny. Arena jest mała i średnio nadaje sie dla rodzin z dziećmi, ale zachody słońca w tym miejscu są wyjątkowe. Przy względnie dobrej widoczności można podziwiać zachód słońca nad leżącą kilkadziesiąt kilometrów od Teneryfy wyspą Gomera. W połączeniu z wulkanicznymi skałami i czarnym piaskiem, cały spektakl robi piorunujące wrażenie, szczególnie podczas sztormu.

Playa de la Arena

Playa de la Arena

Skalne wybrzeża

Mówić o wybrzeżu Teneryfy i nie powiedzieć o naturalnych basenach skalnych, to jak nic nie powiedzieć. Magma wulkaniczna zdecydowanie dominuje w krajobrazie całej wyspy. To właśnie połączenie lawy i wody utworzyło tysiące małych baseników wzdłóż całego wybrzeża. I chyba właśnie całodzienny odpoczynek w jednym z takich basenów, pozostanie moim najlepszym wspomnieniem z pobytu na Teneryfie. Po sztormie i przypływach woda pozostaje naturalnych zagłębieniach, nagrzewa się, a stężenie soli rośnie. W efekcie możemy godzinami swobodnie unosić się na powierzchni cieplutkiej wody, słuchać szumu fal i obserwować kraby wygrzewające się na skałach. Trzeba jednak poczynić klika zastrzeżeń. Koniecznie weź ze sobą odpowiednie buty, które umożliwią Ci swobodne poruszanie się po ostrych skałach. Pamiętaj, że w tych miejscach nie ma ratowników i kąpiesz się na własną odpowiedzialność. A także zawsze sprawdzaj czy fale nie są zbyt wysokie lub czy nie zbliża się przypływ. W trakcie mojego pobytu w Puerto de Santiago, dwójka turystów odpoczywająca w skalnym basenie, została porwana przez falę sztormową. Niestety, mimo wielogodzinnej akcji poszukiwawczej, jednej osoby nie udało się odnaleźć. W takich miejscach zdrowy rozsądek to podstawa.

Wybrzeże w pobliżu Puerto de Santiago, Teneryfa

Wybrzeże w pobliżu Puerto de Santiago, Teneryfa

Basen w skale magmowej, Puerto de Santiago, Teneryfa

Basen w skale magmowej, Puerto de Santiago, Teneryfa

Północno- wschodnie wybrzeże

Ciekawym miejscem, przede wszystkim ze względu na przepiękny krajobraz, są plaże w pobliżu miejscowości Almaciga na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Wystające z wody skalne wieże ciągną się aż po horyzont. Niestety podczas mojej wizyty w tym regionie panował dość duży sztorm (mimo ładnej pogody) i plaży nie udało się zobaczyć bo woda dobijała aż do skalistych brzegów. Ale widoki i tak były oszałamiające i nie zawaham się stwierdzić, że najpiękniejsze na Teneryfie.

Wybrzeże w pobliżu wioski Almaciga, Teneryfa

Wybrzeże w pobliżu wioski Almaciga, Teneryfa

Playa de Benijo, Teneryfa

Playa de Benijo, Teneryfa

Los Gigantes

And last but not least – słynne Los Gigantes. Widoki przepiękne, ale sama plaża nie powala. Jej głównym minusem jest to, że leży tuż przy wejściu do portu, a jak wiadomo takie miejsca nie należą do najczystszych. Poza tym sama plaża jest niewielka i większość osób przychodzi tu z aparatem strzelić kilka standardowych zdjęć z Olbrzymami, a potem udają się na odpoczynek ku bardziej atrakcyjnym plażom. Osobiście uważam, że sam masyw Gigantes lepiej prezentuje się z perspektywy łodzi. Podpływając blisko można naprawdę poczuć majestat tych gór. Najwyższy z klifów, który znajduje się przy plaży Masca ma 622 metry wysokości. Ten widok robi piorunujące wrażenie, szczególnie jeśli sobie wyobrazimy, że cały ten ogrom to efekt działalności wulkanicznej. Jak wielka siła drzemie wewnątrz wulkanu, który utworzył tak wielkie formacje skalne?

Los Gigantes, Teneryfa

Los Gigantes, Teneryfa

Los Gigantes od drugiej strony ;)

Los Gigantes od drugiej strony 😉

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany