Strony internetowe dla podróżników i nie tylko

W XXI wieku niemal wszystkie informacje jesteśmy w stanie pozyskać z Internetu. Nie zawsze jednak wujek Google podsuwa nam właściwe źródła. Spośród tysięcy aplikacji i serwisów internetowych, warto korzystać z tych, które nie zawodzą. Dobre źródła informacji to naprawdę istotna sprawa dla wszystkich którzy planują lub są w podróży, niezależnie czy jest to krótki wypad rowerowy czy wielotygodniowa wyprawa do Azji. Zawsze warto być dobrze poinformowanym.

Poniżej przedstawiam zestawienie moich ulubionych “podróżniczych” stron internetowych. Część z nich dostarcza praktycznych informacji, natomiast inne po prostu zaspokajają moją ciekawość i żądzę wiedzy. Cechą wspólną wszystkich serwisów jest rzetelność. Nigdy się na nich nie zawiodłam.

Aktywność wulkaniczna i trzęsienia ziemi

Najciekawszą stroną internetową poświęconą zjawiskom naturalnym jest moim zdaniem earthquakes.volcanodiscovery.com. Wszystkie zarejestrowane trzęsienia ziemi w czasie rzeczywistym oraz dane o aktywności wszystkich monitorowanych wulkanów. Strona może być wskazówką dla osób udających się w rejony sejsmiczne. Ja z czystej ciekawości sprawdzam codziennie czy któryś z wulkanów na których byłam przypadkiem nie daje oznak przebudzenia. 😉

Szczegółowa prognoza pogody

Ostatnio bardzo popularną aplikacją pogodową stała się windy.com. Wszystko dzięki huraganom Irma i Maria, które niedawno spustoszyły Karaiby oraz południowo-wschodnią część USA. Telewizje informacyjne informując o przebiegu i sile wiatru posługiwały się właśnie radarami pogodowymi windy.com. To serwis umożliwiający śledzenie bieżących oraz prognozowanych warunków meteorologicznych. Szerokie spektrum danych, jakich dostarcza serwis, pasjonatom daje możliwość tworzenia własnych prognoz pogody.

Na górskie szlaki

Pozostając w temacie pogodowym warto wspomnieć o czymś co może uratować życie w górach. Przed wyruszeniem na szlak zarówno w Tatrach jak i w Andach warto sprawdzić czy pogoda nie pokrzyżuje nam planów. Jednym z bardziej szczegółowych serwisów z informacjami pogodowymi dla masywów górskich na świecie jest mountain-forecast.com.

Jak dojechać do…?

Korzystanie z komunikacji publicznej w innych krajach nieraz bywa problematyczne. Nawet w Europie można mieć niemałe problemy z dopasowaniem połączeń. Serwis Rome2Rio pozwala na zaplanowanie podróży różnymi środkami transportu, porównuje czas i koszty podróży w zależności od wybranego środka lokomocji i jest naprawdę niezawodnym narzędziem, żeby wyszukać dogodne połączenie. Rome2Rio sprawdził się rewelacyjnie podczas mojej podróży do Włoch. Dobre dopasowanie połączeń kolejowych i autobusowych umożliwiło dotarcie do naprawdę trudnodostępnych miejsc (i to bez wynajmowania samochodu!).

Kiedy czekasz na samolot

Siedzisz na lotnisku, czekasz na spóźniony samolot, a do tego nie masz informacji o wielkości opóźnienia. Brzmi znajomo? W takich momentach zawsze zaglądam na Flightradar24.com i sprawdzam gdzie znajduje się samolot na który czekam. Może nie skraca to okresu oczekiwania, ale przynajmniej wiem na czym stoję. 😉 Poza tym znajduję dla tego serwisu jeszcze inne zastosowanie: walka z lękiem przed lataniem. Kiedy człowiek popatrzy sobie na skale ruchu lotniczego i uświadomi sobie, że dużych katastrof lotniczych nie ma wcale tak wiele w stosunku do ilości odbywających się lotów, to jakoś lżej wsiada się na pokład samolotu. 😉

Dla łowców burz

Niektórzy marzą o zrobieniu efektownego zdjęcia podczas burzy. Inni po prostu boją się burz i woleli by uniknąć spotkania z piorunem. Blitzortung.org umożliwia śledzenie frontów burzowych i wyładowań atmosferycznych w czasie rzeczywistym. Latem, kiedy zanosi się na zmianę pogody zawsze sprawdzam mapy zanim wsiądę na rower i pojadę w siną dal. Ostatnio zjawiska pogodowe w Polsce są coraz bardziej niebezpieczne, dlatego warto upewnić się, że nic nam nie zagraża.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim udamy się w podróż warto sprawdzić jak wygląda sytuacja polityczna w danym regionie oraz czy dane miejsce jest bezpieczne. Dotyczy to w szczególności kierunków poza Europą. Rzetelne i stale uaktualniane informacje można znaleźć w serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych- Polak za granicą. Oprócz ostrzeżeń MSZ znajdziemy tu także informacje o ruchu wizowym, służbie zdrowia, czy przepisach celnych. Dostępna jest także aplikacja iPolak zawierająca m.in dane teleadresowe polskich placówek dyplomatycznych.

Przed daleką podróżą warto także zarejestrować się w serwisie Odyseusz.   Zarejestrowanie wszystkich etapów podróży umożliwi MSZ oraz przedstawicielom konsularnym podjęcie odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą. Warto o tym pamiętać.

W pogoni za zorzą

Mimo że zjawisko zorzy polarnej występuje także w Polsce, to znacznie większe szanse na jej ujrzenie mamy w krajach nordyckich, w Kanadzie, czy na Alasce. Jeżeli ktoś wybiera się w sezonie zimowym na poszukiwanie zorzy, to warto skorzystać z serwisu monitorującego aktywność słoneczną Aurora Forecast. Dostępne są nie tylko dane w czasie rzeczywistym, ale także prognozy. Jeżeli przewidywania dotyczące aktywności słonecznej są pomyślne, może warto rozważyć weekendowy wypad na zorzę do Norwegii lub Islandii. 😉

Dla wodniaków

Wszyscy wielbiciele sportów wodnych czekają na dobre fale i wiatr. Z mojej perspektywy ważne jest w jakich warunkach będzie mi dane nurkować. Dla niektórych ważną informacją może być to czy rejs w danym terminie zakończy się chorobą morską. Chyba jednym z bardziej wiarygodnych serwisów jest Windfinder.com, który dostarcza wszelkich informacji niezbędnych do uprawiania sportów wodnych.

Brak komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany